Nasze liceum jest szkołą, która dba o dobrą atmosferę i właściwe relacje między uczniami a nauczycielami. Każdy traktowany jest indywidualnie.

Szkoła kładzie nacisk na twórcze myślenie uczniów, umiejętność sprawnego zdobywania, gromadzenia i wykorzystywania informacji. Charakteryzuje ją wysoki poziom kształcenia. Nauczyciele stosują ciekawe metody aktywizujące – wykorzystują multimedia, organizują warsztaty terenowe, wycieczki edukacyjne, są autorami licznych projektów. 94 % z nich to nauczyciele dyplomowani i egzaminatorzy OKE, pięciu należy do renomowanego Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich.

Proces ten owocuje licznymi sukcesami naszych uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz bardzo wysokimi wynikami egzaminu maturalnego (zdawalność na poziomie 100 %, wyniki w pierwszej dziesiątce w województwie) i przyjęciami na studia wyższe (98%). Do tej pory ponad 400 uczniów zdobyło tytuły laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego i międzynarodowego, mamy wiele osiągnięć sportowych i artystycznych

Za wysokie wyniki matur i osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych nasze liceum – jako jedyne w naszym mieście – co roku zdobywa tytuł “Złotej Szkoły” i „Srebrnej Szkoły”, tym samym plasując się w gronie najlepszych szkół w kraju i województwie (rankingi „Rzeczypospolitej” i „Perspektyw”).

Uczniowie mają możliwość realizacji i rozwijania swoich pasji poprzez uczestnictwo w licznych kołach zainteresowań i zajęciach pozalekcyjnych np. w kole robotyki, architektury, szachowym, informatyki, ekonomii, plastyki, warsztatach naukowych z biologii, geografii czy historii sztuki i zajęciach z pozostałych przedmiotów, warsztatach teatralnych (szkolny teatr “Bez Antraktu”), formacjach tanecznych i muzycznych (zesół „De Podkówczers”), licznych zajęciach sportowych.

Szkoła realizuje liczne projekty dydaktyczne, organizacyjne, innowacje pedagogiczne (np. Bezpieczna Szkoła wspieranie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych), zajęcia z architektury, „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia” (wyjazdy do Borysławia). Corocznie ma miejsce wymiana młodzieży ze szkołą Rabanus-Maurus-Schule z Fuldy (Niemcy). Uczniowie II LO korzystają także z zajęć prowadzonych przez wykładowców Politechniki Wrocławskiej, a także aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Wiele ciekawych imprez, inicjatyw i działań to propozycje uczniów, np. taneczne przerwy, musicale – „Metro”, „Romeo i Julia”, „Mamma mia”, „We will rock you”, koncerty piosenek z filmów o Jamesie Bondzie oraz piosenek Agnieszki Osieckiej, koncerty charytatywne, nocne maratony filmowe, dni międzynarodowe, wernisaże, debaty oksfordzkie, spektakle – „Czas, który się zatrzymał…”, “To takie proste…, czyli myśl, co mówisz”, “Nasza Victoria 20-tego”, “Tam, gdzie spadają anioły”, “Złodziejka książek”, “Narkotyki. Moja historia”, “Walka dobra ze złem”, spotkania ze znanymi ludźmi, Wałbrzyski Polonez Maturzystów.

Szkoła zajmuje wysokie drugie miejsce w powiecie pod względem usportowienia, a jej uczniowie odnoszą sukcesy m.in. w siatkówce, koszykówce, pływaniu, tenisie, badmintonie czy szachach, a nawet curlingu. Pasje sportowe można rozwijać w czasie SKSów, nasze liceum realizuje projekt „Szkolny Klub Sportowy”  wspólnie z Dolnośląską Federacją Sportu. Uczniowie mogą korzystać z bazy sportowej naszego miasta – stadionu i hali sportowej na Nowym Mieście.

Atutem szkoły jest bezpieczeństwo i świetna lokalizacja w centrum miasta, czego dowodem jest certyfikat „Bezpieczna szkoła”.

Zadbany budynek i dobrze wyposażone pracownie (tablice multimedialne, rzutniki, nowoczesne pracownie komputerowe, monitory interaktywne), niespotykane gdzie indziej miejsca, np. podziemna trasa turystyczna, magiczna biblioteka z czytelnią jak z Hogwartu, pracownia architektury i sztuki, nowoczesny klub uczniowski, siłownia, galerie plastyczne, „korytarz matejkowski”, kącik muzyczny, kameralna sala teatralna oraz wiele innych ciekawych i ładnych miejsc sprzyja dobrej atmosferze, rozwojowi naszych uczniów i osiąganiu przez nich sukcesów.

Dobra atmosfera i wzajemne relacje podtrzymywane są w kolejnych latach i owocują częstymi kontaktami, zaangażowaniem oraz pomocą absolwentów w organizacji szkolnych przedsięwzięć.

Cieszymy się z doskonałej współpracy ze środowiskiem, np. z IBM i Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim, Teatrem Dramatycznym, WOKiem, WSSE Invest-Park, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Warszawie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Muzeum Gross-Rosen, czołowymi liceami z kraju itd.

Od 1993 r. szkoła zrzeszona jest w UNESCO oraz w elitarnym Stowarzyszeniu Szkół Twórczych i Stowarzyszeniu Szkół Aktywnych, skupiających 62 czołowe licea w Polsce, a także w Stowarzyszeniu Szkół Innowacyjnych. Trudno się więc dziwić, że szkoła jest często nagradzana za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, np. w 2006 r. otrzymała tytuł „Zasłużonej dla miasta Wałbrzycha”, w 2010 r. Dolnośląski Klucz Sukcesu w kategorii najlepszej placówki oświatowej na Dolnym Śląsku, a obecnie certyfikat „Wiarygodnej Szkoły” (2015)  oraz Europejskiej Szkoły Praworządności (2017, 2018, 2019, 2020).


Więcej o kierunkach.

Filtruj
Filtruj:

Filter by type:

Loading results...